cikk részlet az incexről:
Kvantum Zénó, az univerzum elpusztítója
A kvantumfizika egyik elmélete szerint egy instabil rendszer megfigyelésével egyben beleavatkozunk annak működésébe is; magával a megfigyelésnek a tényével a rendszert annak valamelyik állapotába kényszerítve. Ez a "kvantum Zeno" effekt. Az instabil állapot viszont hosszabb távon fenntartható, így a vizsgálattal tulajdonképpen a rendszer pusztulásához járulunk hozzá.
Krauss professzor a sötét anyag létezését bizonyító méréseket hozza fel példának 1998-ból. Akkor egy szupernóva fényét vizsgálták és mérték meg csillagászok, amitől - az új elmélet szerint - a rendszer kvantumállapota olyan szintre állt vissza, ahol a túlélés esélye sokkal kisebb az instabil állapoténál.
A vég kezdete
Az új elmélet szerint a sötét anyag vizsgálata stabil állapotba kényszeríti a szuperpozíció állapotában levő rendszereket, ezzel az univerzum energiaszintjének csökkenését a hatványfüggvény szerintiből exponenciálisba viszi át. Ezzel pedig az egész univerzumot egy olyan állapotba kényszerítjük, amiben a pusztulás (az ősrobbanás folyamatának a visszájára fordulása, vagy egy újabb ősrobbanás bekövetkezőse) jelentősen nagyobb, mint instabil állapotban volt.
Az elmélet nem talált egyértelmű támogatásra a tudományos világban. Max Tegmark, az MIT egyetem professzora a New Scientistnek adott interjújában kifejtette, hogy a Zeno effekt egyáltalán nem alkalmazható a sötét anyagra: "Galaxisok már évmilliárdokkal az ember megjelenése előtt "megfigyelték" a sötét anyagot. Amikor mi, emberek megmérjük egy szupernóva hozzánk érkező fényét, az semminek a szintjét nem változtatja meg, legfeljebb a sajéát tudásunkét.".
Ez az egész tök ugyanaz, amit az Egyház oly nagy kedvvel mindíg is hangoztatott, és amiért annyi embert kivégzett: "Azatat ne vizsgáljátok, mert nektek annyi! Van jó tudomány, meg rossz tudomány" - meg hasonlók.
Most komolyan elhiszi valaki, hogy egy szupernova attól robban fel, hogy ránézünk???
Schrödinger macskája meg egy gondolatkísérlet. Valójában nem csak arról szól, hogy a megfigyelés egyúttal beavatkozás is a folyamatba, hanem erról is, hogy ha valami semmilyen hatással nincs ránk, mert kívül esik tapasztalati képességeink körén az ugyan attól még létezik - de kit érdekel?? (mármint az adott szituációban, nem általános érvényűen) De arra is utal, hogy bár vannak dolgok, amikről lehet, hogy nincs tapasztalatunk mégis vilgunk részei, és befolyásolnak dolgokat.